מה עובר על יונייטד?
צ'אבי

צ'אבי

על מוריניו, סולשיאר, והמהפך של יונייטד

היה היה מאמן גדול שהחלום שלו מצעירותו היה לאמן במנצ׳סטר יונייטד. אחרי שנשבה בקסם של פרגוסון והעריץ את המפעל והמורשת שהוא בנה באולד טראפורד, ואחרי שהסתובב במועדונים נבחרים באירופה, הוא הגיע בסוף למקום חלומותיו ב-2016 והתחיל לבנות קבוצה לפי דרישותיו. מוריניו רכש את פוגבה לצד שחקנים מצוינים אחרים שהצטרפו במהלך הדרך, אבל יונייטד לא שיחקה כדורגל שמח, למרות המקום השני בפרמיירליג והזכייה לפני שנתיים בגביע אירופה.

השנה מוריניו הבין שהוא לא דורך על קרקע יציבה. חדר ההלבשה לא היה מאחוריו, והוא היה צריך להשתמש בתעלולים תקשורתיים, עונשים לשחקנים ושימוש ביד קשה כדי ״לחנך״ אותם לצרכיו. כבר מתחילת העונה היה ברור שמוריניו איבד את זה, כשהתלונן על היעדר רכש ועל יכולת השחקנים, והפך לבדיחה עצובה משהו בתקשורת, וגם בעיני. במקום לבנות שיטה ודרך ולהדביק שחקנים בכריזמה שלו, מוריניו ניסה להראות כמה הוא חזק. ומנהיג טוב לא צריך לעשות את זה.
באמצע דצמבר, הבינו במועדון שמוריניו לא יכול להמשיך. הוא פגע בקבוצה וגרף ההתקדמות נראה בדעיכה. הרגיש כי ההרס העצמי שלו גורם לו ללכת הביתה לשמחת השחקנים והאוהדים. אל הדגל ולתפקיד הנחשק נקרא סולשיאר. הנורבגי עם הניסיון המועט באימון חזר הביתה לקבוצת חלומותיו. סולשיאר דחף את השחקנים לתקוף יותר ולשנות מקומות, נתן ביטחון לשחקנים, החדיר בהם אמונה ונתן את המפתחות והעמדות לשחקנים שדרשו אותן. מדהים לגלות את השינוי הדרסטי שהביא סולשיאר לקבוצה. יונייטד הפכה לקבוצה התקפית, שבמשחקים הראשונים כבשה בצרורות מול קבוצות חלשות, והמשיכו בניצחונות מול טוטנהאם וארסנל – שתיים מהקבוצות שיהיה לה איתן מאבק עיקש על מקומות  3-6. מתוך 11 משחקים תחת סולשיאר, יונייטד ניצחה 10 ועשתה תיקו אחד. מקבוצה שבורה, חסרת השראה ומלאה בפלאיני, היא הפכה לקבוצה שעושה שימוש נכון בכלים שלה ובסגל השחקנים המוכשר מאוד שלה. זה כמובן עד שפגשה את אמבפה וחבריו באמצע השבוע שעבר, וקצת ירדה בחזרה לקרקע.

יונייטד מוכיחה שגם לארסנל היא יכולה לתת שלישייה

ואם כבר כישרון, אתייחס לשניים מהשחקנים הכשרוניים והבולטים בהצלחת הקבוצה – ראשפורד ופוגבה.
ראשפורד כבר שנים מחפש את דרכו בעולם. משחקן גבוה, חזק, טכני ובעל טכניקת בעיטה מופלאה, טבעי שיהיו ציפיות גבוהות. ונראה שהציפיות הגבוהות שלו מעצמו התחילו להשפיע עליו. ראשפורד חווה ירידה ביכולת בשנים האחרונות, ירידה שנבעה, לדעתי, מחוסר ביטחון. אבל העונה, אחרי מונדיאל פושר, הוא נראה מצוין. אומרים שסולשיאר פשוט ביקש ממנו לתת פס לשער ולא לחשוב יותר מדי, ואת ינואר ראשפורד סיים כמצטיין החודש של הליגה האנגלית, עם 3 שערים ובישול ב-4 משחקים. כולל שער הניצחון החשוב מול טוטנהאם.

שיתוף הפעולה בין ראשפורד לפוגבה ושער הניצחון מול אותה לסטר שסיטי וליברפול התקשו נגדה.

פוגבה הוא מהשחקנים הצבעוניים בכדורגל העולמי. עם חשבון האינסטגרם הפרובוקטיבי, ההווי והבידור עליהם היה אחראי בנבחרת צרפת, ובעמדת ראש האופוזיציה שלקח מול מוריניו. בשנים האחרונות, פוגבה מדבר הרבה על זה שהוא לא משחק בתפקיד שלו, משווה את עצמו למסי ומתלונן של שיטת משחק לא התקפית (למרות שעל דשאן וסגנון המשחק השמרני שלו בנבחרת הוא לא התלונן. ככה זה כשמנצחים כנראה). אבל פוגבה הוא קשר אמצע חזק, טכני, ובעל ראיית משחק וטכניקת מסירה, שמפוצץ בכשרון ובחוצפה חיובית בהתקפה. כשהוא נקנה בחזרה מיובנטוס היו ממנו ציפיות גבוהות ובהתחלה היה לו קשה להיכנס לנעליים הגדולות. אבל הוא התעשת ורתם את הרוח הגבית מהמונדיאל כדי להתפוצץ ביום שמוריניו עזב. נכון שהוא פחות אוהב לעשות הגנה ולפעמים מפשל בסגירות, אבל הוא הגורם הכי דומיננטי בלב הקישור של יונייטד ואחראי על יצירת מצבים לצד ניהול המשחק. לפי המפגש באלופות, ב-10 משחקים תחת סולשיאר לפוגבה היו 8 שערים ו-5 בישולים (שער/בישול כל 67 דק’). אפשר לנחש למי הוא הקדיש אותם, לא?
סולשיאר קיבל ממוריניו שחקן ממורמר שלא מנסה להסתיר את דעותיו ולבקר את המועדון, ונתן לו את החופש לשחק כמו שהוא אוהב, ועדיין, המשחק מול פ.ס.ז’ מדליק בחזרה את כל הנורות האדומות בנוגע אליו. שווה לעקוב כמו שאומרים.

פוגבה את ראשפורד והניצחון החשוב מול טוטנהאם

אולי זה השוני הגדול ביותר בין שני המאמנים – מוריניו לא הביע רגש ותמיכה כמו האבות של פעם, וסולשיאר הכיל את השחקנים ודחף אותם קדימה באופטימיות שבנתה אותם ואת הקבוצה להיות הקבוצה הכי חמה באנגליה בחודשיים האחרונים. מחר (שני) יונייטד יוצאת למשחק חוץ קשה מאוד מול צ’לסי, אבל בדיוק כזה שיכול לגרום למשחק מול הצרפתים להראות כיוצא מן הכלל, ולא להפך.

עכשיו תורכם - איך לדעתכם תיגמר העונה של יונייטד, פוגבה וסולשיאר?

שתפו, תהיו חברים..

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email