ווימבלדון - היסטוריה ומסורת
צ'אבי

צ'אבי

ווימבלדון – מסורת והיסטוריה

בעוד מונדיאל 2018 מתחולל ברוסיה ומעסיק את זמנם של מרבית חובבי הספורט בעולם, אירוע הטניס הגדול בעולם מתקרב אלינו בצעדי ענק. ווימבלדון 2018, טורניר הגראנד-סלאם הגדול ביותר שיש לעולם הטניס להציע, יתחיל בשבוע הראשון של יולי וההכנות בעיצומן. רציתי לנצל את הבמה ולעשות מעין סקירה היסטוריה של גלגולו של טורניר ווימבלדון ואולי כך להבין, בעצם, מה הופך אותו למושא החלום של כל טניסאי מתחיל.

הטורניר שוחק לראשונה בשנת 1877, כבשלב הראשון נערכו רק משחקי טניס גברים. שבע שנים מאוחר יותר, הצטרפו גם הטניסאיות למעגל התחרויות, ובכך הפך ווימבלדון להיות הטורניר הראשון שבו משחקים גם נשים וגם גברים. בשנת 1922 נבנה באזור ווימבלדון, פרבר בדרום לונדון, קומפלקס טניס מרשים ומאז הועתק הטורניר למיקום זה ושם משחקים עד היום. מדובר בגראנד-סלאם היחיד המשוחק על דשא. עניין ייחודי נוסף של טורניר זה, הוא החובה לשחק בצבעים לבנים. עניין זה בא לשמר את המסורת העתיקה עוד מקדמת דנא של הטורניר. את אליפות ווימבלדון פיתחו בעצם אנשים שהיו חברים באול-אינגלד קלאב, מועדון ספורטיבי ששיחקו בו בעיקר קריקט. המדים המסורתיים של הקריקט היו בצבע לבן וכאשר החליטו להתחרות גם בטניס, השתמשו הספורטאים במדים של הקריקט. כך החלה המסורת של לבוש לבן בטורניר ווימבלדון (וספורטאים שמנסים להוסיף קצת צבע לבגדיהם, נקנסים ע”י המארגנים של התחרות, או שמכריחים אותם להחליף ללבוש לבן).

הבריטים, מארגני התחרות, הם עם עם כבוד עמוק למסורת. הפסקה למעלה, המתארת בקצרה את התגלגלותו של הטורניר, מסבירה לנו גם מדוע הוא נחשב לטורניר הכי גדול. שמירת המסורת לאורך השנים ושמירה בקנאות על כללי הטקס לפני המשחקים, הם הדברים שהופכים אותו לטורניר כה מבוקש. הגברים תמיד יכונו “ג’נטלמן” והנשים “ליידי” (או “מיס”). הצבעים שיעטרו את המגרש יהיה תמיד בצהוב ובסגול. הטורניר יערך תמיד במשך שבועיים (משני עד שני), כאשר יום ראשון הראשון הוא יום המנוחה המסורתי. בכל משחק שמתקיים במגרש המרכזי של הטורניר, תמיד תהיה נציגות של חברי בית המלוכה, והשחקנים יקודו להם קידה בעלייה ובירידה מהמגרש. כמו שאמרנו, הבריטים מאוד אוהבים מסורת.

ווימבלדון, שהיה לטורניר הראשון שבו שיחקו גם נשים, הוא גם הגראנד-סלאם הראשון שהחליט להשוות את כספי הזכייה בטורניר לנשים ולגברים (על אף הביקורות הרבות על מהלך זה, כולל של צ’אבי -כותב שורות אלו). לאחר מאבק ממושך של הרבה טניסאיות מהסבב וטניסאיות עבר, כמו בילי ג’ין קינג, החליטו מארגני התחרות, בשנת 2007 להשוות את כספי הזכייה של הגברים לאלה של הנשים. השנה, יחגוג ווימבלדון 181 שנים להקמתו.

181 שנים של מלחמה בלתי פושרת על הדשא יגיעו גם השנה לנקודת רתיחה. טורניר הגברים יתפוס גם השנה את מרב תשומת הלב, והבריטים יקוו כי גמר ווימבלדון ישחזר את הזכייה של אנדי מארי הבריטי (2013,2016). בדרכו יעמדו מספר שחקני דשא אדירים, כמו דל-פוטרו, נישיקורי והגדול מכולם – רוג’ר פדרר שלהערכתי גם השנה, למרות גילו המתקדם, מגיע כפייבוריט ברור לזכייה בתואר. גמר ווימבלדון גברים הינו משחק הטניס הנצפה והמבוקש ביותר בעולם הטניס, ואתם לא רוצים לפספס אותו – זה הזמן האחרון בהחלט לרכוש כרטיסים למשחק גמר ווימבלדון. גם השנה טורניר ווימבלדון מבטיח שיהיו בו מאבקים אדירים ומשחקי ענק – כמו בכל שנה ב-181 האחרונות. אין מה לעשות, בווימבלדון, מסורת זה מסורת.

שתפו, תהיו חברים..

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email