רולאן גארוס - נדאל באליפות צרפת הפתוחה
צ'אבי

צ'אבי

רולאן גארוס: גראנד סלאם בניחוח צרפתי

על מה אתם חושבים כשאתם חושבים על פריז? מגדל אייפל? גבינות ובגטים טובים? אולי על שופינג או על הרומנטיקה של עיר האורות? תנו לי להציע לכם עוד אופציה מרגשת: אליפות צרפת הפתוחה בטניס, או בשמה העממי רולאן גארוס (על שם הטייס הצרפתי המהולל ממלחמת העולם הראשונה), אחד מהגראנד סלאמס המרתקים והגדולים בעולם. לא שאני חובב מושבע של טניס, ולמען האמת גם לא מבין גדול בז’אנר. אבל כבר כתבתי כאן על החיבה שיש לי למשחק הזה ולכמה טורנירים ספציפיים, כשהרולאן גארוס הוא ללא ספק אחד מהפייבוריטים שלי. משהו באווירה של הטורניר הזה ולדרמות שהוא מאפשר עושים לי את זה בכל פעם מחדש, למרות השליטה המוחלטת וההעפלה הכמעט קבועה אל גמר הרולאן גארוס של רפאל נדאל הספרדי מלך החימר. רק לפני כמה חודשים הוא זכה שוב בתואר ה-11 שלו בטורניר וה-17 בסך הכל, וביסס עוד יותר את מעמדו כאחד השחקנים המובילים של אליפות צרפת הפתוחה ושל מגרשי החימר בכלל. גם אני מוחא כפיים עכשיו.

כרטיסים לליגה הספרדית

אליפות צרפת הפתוחה לכולם

בדקתי את זה בשבילכם. אליפות צרפת הפתוחה התחילה בכלל כאליפות לאומית צרפתית כבר בסוף המאה ה-19. חתיכת היסטוריה. ב-1925 היא בעצם “נפתחה” לטניסאים מחוץ לצרפת וקיבלה את השם הרשמי שלה. שלוש שנים מאוחר יותר, עברו שם לראשונה לשחק על חימר במקום על דשא, מה שמזוהה עם הטורניר עד היום. החימר הזה הוא גם הסיבה שלא כולם מצליחים בטורניר באותה מידה. לאורך השנים שחקני טניס גדולים כשלו והודחו בשלבים מוקדמים בגלל שהתקשו להתמודד עם ההאטה של הכדור על החימר, וההסתגלות לסגנון הדרוש כדי לנצח על המגרשים בפריז. אני, כמו שאמרתי, דווקא אוהב את הקטע, והמשחקים המתארכים לחמש מערכות בדרך כלל מרתקים אותי יותר מניצחונות חלקים ומהירים על הדשא. אם זה לא מספיק, אז השנה החליט איגוד הטניס הצרפתי לחדש ולרענן את הטורניר במה שיתקרא “ניו רולאן גארוס”, ולהכניס כמה שינויים שיישמרו על המסורת אבל ילכו הלאה עם הקידמה. חוץ מסכומי הזכייה שגדלו, מציגים בפריז השנה מגרשים חדשים וגדולים יותר, שיטת הגרלה שונה, ואת גולת הכותרת שכבר החלה להיבנות בסיום הטורניר הנוכחי: גג חדשני שנבנה מעל “פיליפ שארטייר”, המגרש המרכזי שבו נערך בדרך כלל גמר הרולאן גארוס, שיכול להיסגר תוך 15 דקות ולאפשר המשך משחק גם במקרי גשם, אחת מנקודות התורפה של הטורניר.

.

כרטיסים לליגה האנגלית

הענק וגנו

עם גשם או בלי, בימים חמים או קרים, בעשור וחצי האחרון כאמור, יש שם אחד שבולט ומתנוסס מעל כולם כשמדברים על החימר ועל רולאן גארוס: רפאל נדאל. השור הספרדי הוכיח עליונות מוחלטת בהעפלה לגמר הרולאן גארוס, כשברוב המקרים מאז 2005, הוא גם זוכה להניף את הגביע בסוף. לי יצא לעקוב אחרי הזכיות הללו לא פעם ולא פעמיים, ולמרות האהבה המוצהרת שלי בטור הזה למלך הטניס רוג’ר פדרר, לא יכולתי שלא להתרגש איתו. גם השנה, כשהוא נמצא בירידה, לאחר אינסוף פציעות ובגיל מתקדם (אם 32 זה מתקדם בשבילכם), הוא היה גדול על דומיניק טים, שעשה הכל נכון אבל גם זה לא הספיק כדי לקחת מנדאל את התואר. זה היה קשה מדי. יש דברים שקשים יותר מחימר מסתבר.

/

שתפו, תהיו חברים..

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email