רולאן גארוס 2018 - נדאל בטנגו פריזאי | צ'אבי
צ'אבי

צ'אבי

רולאן גארוס 2018 – נדאל בעוד ריקוד טנגו בפריז

טורניר רולאן גארוס 2018 הנערך בפריז, בירתה של צרפת, שייצא לדרך בשבוע הבא, הוא אחד מארבעת טורנירי הגראנד סלאם השנתיים בעולם הטניס, והיחיד שמשוחק על חימר. משחק טניס על חימר שונה מאוד ממשחק טניס על מגרש קשה או דשא. ראשית, המשטח עצמו מאוד איטי. ברגע שכדור טניס קופץ על חימר הוא מאבד כ55-60% מהמהירות שלו. למי שתהה מדוע אין הרבה אייסים (חבטת פתיחה שלא זכתה למענה) על חימר, זו בדיוק הסיבה. במשטח קשה הכדור מאבד כ-40% מהמהירות שלו בעת המפגש עם המשטח ובין 25-30% על משטח הדשא. זו גם הסיבה מדוע המשחקונים והמשחקים של ווימבלדון קצרים יותר, בממוצע, משאר טורנירי הגראנד סלאם.

האלמנט הזה נותן יתרון עצום לשחקנים שעיקר המומחיות שלהם היא ניהול המשחק מהקו האחורי, שכן ברגע שהכדור פוגע במשטח החימר, הוא מאט את עצמו מאוד וככה יש סיכוי גבוה יותר להגיע כמעט לכל כדור. משחקונים במשחקי חימר יכולים לקחת גם דקות ארוכות, ולא פעם מגיעים לספרות כפולות של דקות עבור משחקון בודד אחד. חשוב להבין את זה כי זה עניין מכריע להבנת השליטה והדומיננטיות של רפאל נדאל בטורניר הזה החל משנת 2005.

קצת מספרים. משנת 2005 ועד היום, נדאל זכה בטורניר רולאן גארוס 10 פעמים, ומעולם לא הפסיד בגמר הטורניר. משנת 2005 ועד היום, נדאל הפסיד בסך הכול 2 משחקים בלבד ברולאן גארוס. בשנת 2009 ברבע הגמר לרובין סודרלינג, ובשנת 2015 , גם בשלב רבע הגמר, לנובאק ג’וקוביץ. בשנת 2016 לא השתתף עקב פציעה, ובכל שאר השנים בהן נדאל נטל חלק בטורניר, הוא גם זכה בו. לפני חודש, בעת שזכה בטורניר מדריד, השלים נדאל ניצחון מספר 400 על חימר בקריירה. היחיד לעשות זאת. יש עוד אינספור סטטיסטיקות מרשימות שאפשר לרשום על נדאל אבל בחרתי להתמקד בנתונים המטורפים שלו סביב הרולאן גארוס ומגרשי החימר.

כל אספקט במשחק של נדאל בנוי בשביל לשחק טניס על חימר. כושרו הגופני הגבוה מותאם היטב לסוג המשחק הארוך של החימר. היציאה שלו מהמקום היא אולי מהטובות שקיימות בעולם הטניס, וזה מתכתב מעולה עם הצורך למשחק קו אחורי משובח על מגרש החימר. היכולת שלו להכות מכות כף יד מסובבות בצורה יוצאת דופן, מקנה לו יתרון עצום על יריביו. כאשר כדור סיבובי פוגע במשטח החימר, הסיבוב רק מתעצם והופך את היכולת לענות על החבטה לקשה במיוחד. גם משחק ההגנה המצוין של נדאל בא לידי ביטוי ביתר שאת על מגרש החימר בגלל כל הגורמים שפירטנו קודם שגורמים להאטת הכדור. המהירות, יכולת הפריצה, כושרו הגופני המדהים והיכולת לנבא לאן יחבוט היריב, כלה אלה ועוד, הופכים את נדאל לשחקן החימר הטוב ביותר שידע עולם הטניס.

רק לפני שבוע, בעקבות זכייתו של רפאל נדאל בטורניר רומא, חזר שוב לפסגת דירוג הטניס העולמית על חשבונו של יריבו הוותיק, רוג’ר פדרר. פרט לתקלה המאוד לא צפויה שקרתה לו בטורניר החימר הביתי במדריד לפני שבועיים, בה הפסיד לדומיניק ת’ים, נדאל מגיע בכושר שיא לטורניר רולאן גארוס 2018. זכיות רצופות בטורניר החימר של מונטה קרלו, ברצלונה, וכאמור רומא לפני שבוע, מעמידים את רפאל נדאל שוב כפייבוריט המוביל להעפיל אל גמר הרולאן גארוס ואף לזכות בו. נדאל ומשטח החימר הם בעצם שניים שהם אחד, ובעוד שבועיים אנחנו יכולים לנחש שהוא יעפיל למשחק החשוב ביותר- גמר הרולאן גארוס. השאלה היחידה שנותרה היא, מי יהיה הקורבן בגמר, ומי יהיה המנצח הגדול של רולאן גארוס 2018?

שתפו, תהיו חברים..

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email