נבחרת ישראל בבייסבול: טוקיו 2020
צ'אבי

צ'אבי

טוקיו 2020: חובטים כחול לבן

פחות משנה להדלקת הלפיד האולימפי בטוקיו 2020 וכבר אפשר להכריז בוודאות- הולכים לעשות היסטוריה. המשלחת הגדולה ביותר בכחול לבן והסיבה העיקרית אולי לכך היא העפלתה של נבחרת הבייסבול לאולימפיאדה. כשציונות וספורט נפגשים.

התשוקה למשחק

ענף הבייסבול שחוזר למשחקים האולימפיים לאחר הפסקה של 12 שנים, חוזר הפעם עם נציגה מהמזרח התיכון. אולי השחקנים וצוות האימון לא ממש גר בישראל אבל החיבור שלהם למדינה ולמורשת היהודית היא חזקה מאוד.

דין פלמן בן ה-25 הוא הזורק (pither) של הנבחרת הישראלית, אפשר להבין דרך הסיפור האישי שלו את סיפורן של רוב שחקני הנבחרת מבחינת החיבור למדינה עצמה: “ההורים שלי עברו לארה”ב לאחר שירותם הצבאי, שאר המשפחה חיה בישראל ולכן הייתה לי בחירה יחסית קלה לעבור לגור בישראל לתקופה של 16 חודשים לפני הקיץ הזה. בתקופה הזו אימנתי את הנבחרות הצעירות של ישראל. אין ספק שזו הייתה חוויה נהדרת במיוחד שזכינו באליפות אירופה בשוודיה.” 
הענף כאמור לא כל כך פופולרי אצלנו, אבל הולך ותופס תאוצה. ענף הבייסבול החל בישראל רק לפני שבע שנים, החזון לבייסבול תוצרת כחול לבן היה של פיטר קורץ, שהוא גם המנהל הכללי וגם נשיא האגודה הישראלית לבייסבול. קורץ דאג להביא לישראל שחקנים שמשחקים בליגת ה-MLS, לדוגמת דני ולנסיה, טיי קלי, ג’ון מוסקוט וזאק וייס.
אך בין שלל הכוכבים של הנבחרת יש גם ישראלים כמו טל אראל שהעביר את ילדותו במיאמי בעקבות שליחות של אביו בארה”ב: “בגיל 6 שיחקתי לראשונה בחיי בייסבול כמו כל ילד אמריקאי טיפוסי. ניסיתי גם ענפים אחרים אבל תמיד בסופו של דבר חזרתי לבייסבול. כשחזרנו ארצה, חיפשתי איפה משחקים פה בייסבול ולא היה קל בהתחלה, עד ששמעתי על איגוד הבייסבול בישראל. נרשמתי לקייטנת הקיץ של האיגוד ומצאתי מסגרת שבה אוכל לשחק ולהשתפר. כיום אני משחק ולומד בקולג’ lynn בפלורידה ומתחיל את עונתי השלישית.” 

על עתיד הענף יש תמימות דעים. כולם בטוחים שהחשיפה של הקהל להצלחה של הנבחרת תגביר את ההתעניינות. “יש בישראל המון ילדים שהדרכתי שהם מוכשרים מאוד”, מוסיף פלמן, “אני מאמין בהחלט שההשתתפות באולימפיאדה תביא את תשומת הלב לענף המדהים הזה”. אראל משתף מנקודת מבט ישראלית: “אחי הקטן תומר בן 15 משחק בקבוצת מכבי ת”א וכולי תקווה שההצלחה שלנו תביא עוד ועוד צעירים להנות מהמשחק שממלא את חיי בשבע עשרה השנים האחרונות”. על מנת שתמשיך ההצלחה גם לעתיד הרחוק מוסיף אראל “אני מקווה שבעקבות ההצלחה שלנו, התשתית בישראל לאיגוד הבייסבול תגדל ובשאיפה שיהיו עוד מתקנים ומגרשים ולטווח הרחוק זה ישפר את הכל”.

ירון אראל (עם המשקפי שמש) וטל אראל חוגגים עם הנבחרת היסטוריה. (מתוך עמוד הפייסבוק של דין פלמן)

הציפיות למדליה

ההישג של העפלה לאולימפיאדה לא מספק את הנבחרת. רק שישה נבחרות מכל העולם מתחרות באולימפיאדה לכן הסיכוי לזכייה הוא 50-50. רק נסביר שמכיוון שיש מספר כל כך קטן של קבוצות, הן יתחלקו לשני בתים של שלוש קבוצות על מנת לקבוע את דירוגן, לאחר מכן יתקיימו משחקי הצלבה עם הבית השני. בקיצור צריך לנצח את כל המשחקים. “אני באמת חושב שיש לנו סיכוי לא רע להביא מדליה” מפנטז פלמן, “אחרי הניצחונות המרשימים שלנו בטורנירים האחרונים, אני באמת חושב שיש לנו סיכוי למדליית זהב, בשילוב של הכישרון שיש לנו בסגל ובתוספת של הידע העצום של צוות האימון שלנו, אנחנו יכולים לנצח כל קבוצה”. מאמן הנבחרת אריק הולץ, שהגיע לתפקיד לאחר שאימן את נבחרת ארה”ב במשחקי המכבייה בשנת 2013 ו-2017 קיבל הצעה מפיטר קורץ לאמן את הנבחרת הישראלית שהמילה “להעפיל לאולימפיאדה” הייתה עוד בגדר פנטזיה. אריק קצת יותר זהיר לגבי הצהרות לפני טורניר גדול “אין ספק שכבר עשינו הישג מדהים, המטרות שלנו כרגע הן להתחרות בכבוד ולהצליח!”

בשנה הבאה בטוקיו. נבחרת ישראל מעפילה לאולימפיאדת 2020

הגאווה ללבוש את המדים הלאומיים

מה שמשתמע ללא צל של ספק זוהי המטרה שניצבת לעיניי כולם והיא הגאווה ללבוש את המדים הכחולים לבנים עם דגל ישראל. התשוקה של כולם והכבוד הרב שהם חשים כלפי הדגל, עולה אפילו על ספורטאים צברים שגדלו בישראל כל חייהם. אריק הולץ מסביר זו בצורה מעולה: “כולם גאים לייצג את הכחול לבן, הקשר לישראל הולך ומתחזק, כולם מחפשים לעזור בללמוד ולקדם את המשחק בקרב בני נוער ישראלים וזו מטרה לא פחות חשובה מלהביא מדליה”.

לסיכום: גאווה לראות נבחרת כל כך פטריוטית ולוחמנית שמרגישה גאווה לייצג מדינה שלא מובן מאליו שהם מרגישים בה שייכים ומוכנים לייצג אותה בכבוד. שבט אחים ואחיות הגרסה היהודית אמריקאית.

עוד באותו נושא:

ארסנל מודל 2020

אלטנוילד ארסנל

פירוש שם הספר ״אלטנוילד״ מאת בנימין זאב תיאודור הרצל, הוא ארץ חדשה-ישנה, והוא מדבר על החזון שלו לישוב היהודי שיקום בישראל. אם עד היום לא

המשך קריאה »

שתפו, תהיו חברים..

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email