סופר-קלאסיקו-ההיסטוריה
צ'אבי

צ'אבי

אימפריות נופלות וקמות, אבל נפגשות בקלאסיקו

אחד המשחקים המדוברים והנצפים בעולם, ששוחק הכי הרבה פעמים בין שתי קבוצות, שכולנו חיכינו החודש לראות, נדחה בחודשיים. ההפגנות בקטאלוניה וביטול הקלאסיקו לקחו אותי אחורה לבחינת היריבות בין שתי הקבוצות מאז ועד היום.
מצד אחד – האימפריה בעלת הכתר המלכותי מעיר הבירה מדריד, ומצד השני – היריבה העיקשת ממחוז קטאלוניה המבודד והעשיר במשאבים שדורש עצמאות. מה היה, איך הכל התחיל ומהם ההבדלים מאז ועד היום?
שבו בנחת ואספר לכם ילדים.

יריבות על המגרש יש עד היום

פוליטיקה וספורט, נסו אתם להפריד ביניהם

כמו הפועל ומכבי וכמו כל מחלוקת עתיקת יומין שרחוקה מלהסתיים, גם ליריבות בקלאסיקו שורשים פוליטיים. ריאל ממחוז קסטיליה ועיר הבירה מדריד מגיעה מעמדת הכוח, בעוד שברצלונה מחבל הארץ קטלוניה, תמיד הייתה בצד המפסיד, כשהלאומנים הימניים ממדריד, ניצחו את השמאלנים של קטלוניה.
היריבות התחילה לפני יותר ממאה שנים, בשנות ה-20 וה-30, ולובתה במיוחד במלחמת האזרחים במדינה, למשל כשכוחותיו של גנרל פרנקו חיסלו את נשיא ברצלונה- ג׳וזפ סניול, ובסיום מלחמת האזרחים, נשיאה של ריאל נשלח לכלא.
אחרי כמה שנים המועדונים הגיעו להבנות, אבל כשפרנקו עלה לשלטון ב-1939, היריבות תודלקה שוב מסיבות פוליטיות, כשסנטיאגו ברנבאו מונה לנשיא הקבוצה. כחלק ממהלך אסטרטגי ועל ידי שימוש בקשריה הפוליטיים והקרבה לפרנקו, ריאל חטפה מידיה של ברצלונה את הכוכב הארגנטינאי די סטפנו והמועדון הפך למייצג הרשמי של ספרד ולאימפריית כדורגל מקומית ואירופית.
רק אחרי מותו של פרנקו בשנת 1975 העניינים התאזנו בתקופת הזוהר של קרויף.

תוצאות על המגרש לאורך השנים

1928-1940 -הקמת לה ליגה
לה ליגה הוקמה רשמית ב-1928 ומשם כבר החלה היריבות העיקשת. בשנות ה-30 ריאל הייתה טובה יותר וזכתה בכמה אליפויות. בארסה ניצחה 5-0 באחד המשחקים ושנתיים אח״כ ריאל גמלה לה עם 8-2 משלה.

1940-1950 עלייתו של פרנקו
פרנקו דרש מבארסה לוותר על השיוך הקטאלני שלה והשפיע על היכולת שלה.
ברצלונה הואשמה בהאשמות חסרות בסיס, קיבלה קנסות על עידוד לא הוגן וזכתה לקבלת פנים קשה כשהגיעה למדריד. אבל למרות הכל הצליחה לזכות ב-3 אליפויות באותו עשור.

1950-1960 והדומיננטיות של די סטאפנו
למרות פתיחה טובה של העשור, מהרגע שדי סטאפנו הגיע לריאל, היא השתלטה על העניינים. אחרי ששיחק מספר משחקים בבארסה, ריאל חטפה את הארגנטינאי וסיכמה עסקה מול ריבר פלייט.
תחת שרביטו ריאל זכתה ב-4 אליפויות רצופות שתרמו לדומיננטיות שלה במהלך אותו עשור.

1960-1970 הקבוצה של העם
אחרי 5 זכיות ברצף בליגה האירופית, ההפסד האירופי הראשון של ריאל היה מול בארסה.
אבל המשך העשור היה כולו של ריאל שהיה מלווה בטענות של ברצלונה על שיפוט מוטה לטובתה של ריאל.

1970-1980 מותו של פרנקו ותחיית הכדורגל של קרויף
החתמת קרויף בסכום שיא והחזרת השם המקורי והזהות הקטאלנית למועדון אחרי מות פרנקו, תרמו הרבה להצלחת המועדון באותם שנים והעשור הזה היה רגוע יותר בכל הקשרו ליריבות בין המועדונים.

נתונים היסטוריים ותמונות מהקלאסיקו בעבר

ועד היום

משנות ה-80 וה-90 ועד השנים האחרונות היריבות נשארה מקצועית בלבד, עם המון מתחים על המגרש, אבל בלי גיבוי פוליטי ובלי סקנדלים בין לאומיים, הקבוצות עדיין גונבות אחת לשניה שחקנים.
פיגו, לואיס אנריקה ורונאלדו הברזילאי שיחקו בשתי הקבוצות, ניימאר ברח לריאל וחתם בבארסה ואטו נקם במועדון המדרידאי.
בשנים האחרונות ברצלונה כחלק ממחוז קטאלוניה תובעת ריבונות ורוצה להיפרד מספרד.
אני רק רוצה שהקבוצות ייראו טוב וימשיכו להוביל את עולם הכדורגל עם קבוצות איכותיות ומלחמה. על המגרש בלבד!

יכול לעניין אותך גם:

שתפו, תהיו חברים..

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email