קסטר-סמניה-אולימפיאדת-2020
צ'אבי

צ'אבי

צאו לי מהרחם, גרסת 2020

מאז פרצה לחיינו בסערה לפני קצת יותר מעשור, האצנית קסטר סמניה שזכתה בשתי מדליות זהב אולימפיות לא מספיקה לעורר סימני שאלה.
האם היא בכלל אישה? והאם היתרון הביולוגי המולד שלה, שמכונה “מצב רפואי נדיר”, ימנע ממנה להוכיח את הדבר היחיד שלגביו אין שום ספק? שהיא פשוט הטובה מכולן!

אז נכון, צ’אבי עדיין ממתין למבחני הלשכה, אבל באישורכם כמובן, הוא ישמש היום כסנגורה של סמניה, שלצד הקריירה האדירה שלה, אלופת העולם פעמיים עוררה דיון ציבורי גדול לא פחות סביב סוגיות בוערות של מגדר וגזענות, שהוכרעו רק בבתי המשפט.
בתור עורך דינכם הנאמן, אציג בפניכם את כל הטיעונים, העדויות והעובדות. את המסקנות, נשאיר לסוף >>

ויוה לה דיווה

2009 הייתה השנה בה נתקלנו לראשונה בתופעה שנקראת קסטר סמניה.
מי שלימים תהיה האישה המהירה ביותר בעולם, התחילה את דרכה, איך לא, במהירות הבזק.

באליפות אפריקה לנוער, זכתה סמניה בשתי מדליות זהב. התוצאה של המקצה החזק שלה, ריצה ל-800 מטרים, הקנתה לה שיא לאומי חדש לנוער ולבוגרות, ואת תוצאת השנה בעולם.
מספר חודשים לאחר מכן, נערכה אליפות העולם בברלין, בה זכתה שוב בזהב, ושוב, התוצאה המהירה בעולם באותה שנה.
לאחר תצוגת השיא שלה באליפות, התברר שהיא נדרשה על ידי איגוד האתלטיקה הבין לאומי לבצע בדיקה לאימות המין הביולוגי. במילים אחרות , להוכיח שהיא אישה.

למה אתם שואלים?
ובכן, הריצה המהירה באופן חריג ומבנה גופה הבולט, הזכרי לכאורה, גרמו לאין ספור תהיות וספקות לגבי השאלה הבסיסית, אך אולי החודרנית והפולשנית ביותר. תוצאות הבדיקה מעולם לא פורסמו, והחיסיון שהוטל על פרטיהם, הוסיף לא מעט לעננה שתלווה אותה לאורך כל הדרך.  
חלק מהמידע שהודלף, גרם להשעייתה הזמנית בעקבות ממצאים של טסטוסטרון גבוה וחלק אחר, צהוב יותר, גרם במעט להכתמה של שמה הטוב- בגופה לא נמצאו רחם ושחלות, ובנוסף נמצאה חריגה שמתבטאת באשכים פנימיים.

גם קצת מזל

סימני השאלה לא הכריעו את קסטר, להפך, היא דאגה להוכיח אותם בכל פעם.
לצד הדיונים המשפטיים, על דיון אחד הייתה תשובה ברורה, מי המהירה ביותר? בשנת 2012 היא זכתה לכבוד לאומי ענק, שנשאה את דגל ארצה, דרום אפריקה, בטקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בלונדון. את התחרות היא סיימה במקום השני, אך בבדיקה למציאת חומרים אסורים שנערכה, נמצאה הזוכה הרוסיה במקום הראשון חיובית, והזהב איך לא, הגיע לסמניה.

2016 - השנה שלה

אם לצד מדליית הזהב בלונדון הופיעה כוכבית, בשנת 2016, סמניה דאגה למחוק אותה סופית.
ב-16 באפריל, הפכה לאדם הראשון שזוכה בכל שלושת התארים– 400, 800 ו-1500 מטרים במולדתה, דרום אפריקה, ובכך נהפכה לאגדה באופן רשמי. בשניים הראשונים, אלו היו גם תוצאות השנה בעולם.
עובדת בונוס: כל הניצחונות היו בטווח זמן של פחות מארבע שעות אחד מהשני, מוטציה.

ב-16 ליולי, מקרי משהו, קסטר קבעה שיא לאומי חדש בריצת ה-800, הספציאליטה שלה והקולות הגוברים גרמו לספק גדול לגבי השתתפותה באולימפיאדת ריו.
לאחר שהורשתה להשתתף, זכתה בקלילות במדליית הזהב, שוב עם שבירת שיא לאומי. חשבתם שהרדיפה תיפסק? טוב, חשבתם.

הספקות, המאבק המשפטי והניצחון הגדול שלה

ניצחון אחד, ולא אחרון

ראיות חדשות לגבי השפעת טסטוסטרון על ביצועים הוגשו לבית הדין, והתקנות, שנראה היה שנקבעות כדי להכריע אותה סופית, כמובן לא גרמו לה לוותר. בית המשפט העליון בשוויץ, השכיל להיות בצד הנכון של ההיסטוריה ונתן את החותמת האחרונה– היא תוכל להמשיך להתחרות, ללא נטילת תרופות להורדת רמת הטסטוסטרון.
זהו למעשה היה הניצחון הגדול ביותר בקריירה שלה, סוף סוף היא תוכל לרוץ בחופשיות.

לטוקיו 2020, מגיעה סמניה משוחררת לחלוטין, ותוכל להתפנות לדבר החשוב באמת, להעניק לנו שואו היסטורי ולהוסיף עוד מדלייה מוזהבת לצווארה.
צ’אבי כבר לא יכול לחכות.

ראו גם: הכירו את עובדת הניקיון שהפכה לאלופת אירופה

             נמצא היורש של אוסיין בולט? הכירו את האצן נואה ליילס

כתבות נוספות בנושא:

קסטר-סמניה-אולימפיאדת-2020

צאו לי מהרחם, גרסת 2020

מאז פרצה לחיינו בסערה לפני קצת יותר מעשור, האצנית קסטר סמניה שזכתה בשתי מדליות זהב אולימפיות לא מספיקה לעורר סימני שאלה. האם היא בכלל אישה?

היכנס לכתבה »

שתפו, תהיו חברים..

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email